تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول
۲۳ اسفند ۱۳۹۶
6 بازدید
بدون نظر

سلام.

مردم کشور ما در طول تاریخ جشن ها و مراسم گوناگونی برپا میکردند. امروزه اکثر این جشن ها به فراموشی سپرده شده اند اما هنوز هم جشن ها و مراسمی باقی مانده اند. یکی از جشن های باستانی ایرانیان که هنوز هم برپا میشود ، «چهارشنبه سوری» میباشد.

در ادامه قصد داریم در رابطه با فلسفه چهارشنبه سوری صحبت کنیم. با قزوین آنلاین همراه باشید.

 

جشن چهارشنبه سوری ، جشنی است که در شب آخرین چهارشنبه سال برگزار میشود. بر اساس آیین ها و آداب و رسوم باستانی ، مردم ایران در این شب آتش بزرگی روشن میکردند و از روی آتش می پریدند و جمله ی « زردی ن از تو ، سرخی تو از من » میگفتند. و اعتقاد داشتن با گفتن این جمله تمام زردی ها و مشکلات و بیماری ها را به دست آتش میسپارند و در عوض آتش به آن ها سرخی و گرمی و انرژی می بخشد.

 

آتش افروختن

در ایران باستان رسم بر این بود که قبل از غروب آفتاب ، هر خانواده بوته ها و هیزم هایی را آماده میکردند و بر روی پشت بام خانه یا حیاط و یا در جلوی درب ورودی ، جمع میکردند و همزمان با غروب آفتاب ، آتش روشن میکردند و دور هم جمع میشدند و از روی آتش می پریدند.

هنگام پریدن از روی آتش اشعاری هم زمزمه میکردند :

زردی من از تو ، سرخی تو از من

ای شب چهارشنبه ، ای کلیه جاردنده ، بده مراد بنده

غم برو شادی بیا ، محنت برو روزی بیا

جالب است بدانید که مردم ، خاکستر آتش چهارشنبه سوری را نحس میدانند ، چون هنگام پریدن از روی آتش ، تمام زردی ها و ضعف ها و بیماری ها را به آتش داده اند.

 

چهارشنبه سوری در شهرهای مختلف ایران - قزوین آنلاین

 

 

کوزه شکنی

یکی از رسم و رسوم جالب دیگر در چهارشنبه سوری ، مراسم کوزه شکنی است.

مردم در شب چهارشنبه سوری کوزه های سفالی قدیمی و کهنه ی خود را به پشت بام خانه می بردند و به پایین پرتاب میکردند.

علت این کار هم این بود که اعتقاد داشتند که در طول یک سال بلاها و اتفاقات بد در کوزه جمع شده و با  شکستن کوژه و جایگزین کردن یک کوزه ی نو ، به جای کوزه ی قبلی این بلاها رفع خواهد شد.

 

مراسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری

در مراسم قاشق زنی که در شب چهارشنبه سوری برپا میشد دختران و پسران چادر سر میکردند به طوری که صورت آنها مشخص نباشد و کسی آنها را نشناسد. و به خانه همسایه های خود میرفتند و همسایه ها هم با شنیدن صدای قاشق و کاسه که به هم میخورد ، از خانه بیرون آمده و در کاسه ی آنها شیرینی و آجیل میریختند.

مراسم قاشق زنی - فروشگاه اینترنتی قزوین آنلاین